Mimo napiętego kalendarza i zaplanowanych wcześniej spotkań, premier Mateusz Morawiecki odwiedził Gliwice, do których chętnie i serdecznie go zapraszałem.

Premier wizytę w Gliwicach rozpoczął od odwiedzin Pani Tekli, gliwiczanki mającej 113 lat, zarazem najstarszej Polki. Następnie wspólnie z premierem złożyliśmy kwiaty wpierw w kaplicy „Golgota Polska” i pod tablicą upamiętniającą gliwickich cichociemnych, która znajdują się przy kościele św. Barbary, jak również pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Przy tej okazji pragnę serdecznie podziękować Gliwickiemu Klubowi Gazety Polskiej pod przewodnictwem Pani Marty Święcickiej za niezwykle ciepłe przywitanie premiera oraz za kultywowanie pamięci o poległych, którą dziś wspólnie mogliśmy uczcić.

Piątkowy przyjazd Prezesa Rady Ministrów rozpoczął się jednak od uroczystego otwarcia odcinka autostrady A1 Pyrzowice – Częstochowa Południe. W towarzystwie premiera odwiedziłem także Zabrze, gdzie zaprezentowana została stworzona w Ministerstwie Cyfryzacji interaktywna Mapa Inwestycji. Podczas prezentacji, w której udział wzięli premier oraz Minister Cyfryzacji Pan Marek Zagórski, poinformowano, że to nowoczesne narzędzie, dzięki któremu każdy może sprawdzić, jakie działania na ich terenie zrealizowano z pieniędzy publicznych. Mapa inwestycji dostępna jest pod adresem: www.gov.pl/web/mapa-inwestycji

Ogólna wartość prezentowanych na Mapie inwestycji to prawie 561 miliardów złotych. Kluczowa wydaje się wartość dofinansowania z budżetu państwa, która wynosi ponad 453, 5 miliarda. Od chwili przejęcia władzy przez rząd Prawa i Sprawiedliwości z funduszy rządowych zrealizowaliśmy 40,8 tysięcy inwestycji gminnych, 4,4 tysięcy – powiatowych, ponad 2 tysiące inwestycji wojewódzkich i 2,8 tysięcy – ogólnopolskich. Wszystkie z nich można sprawdzić na Mapie. Podczas wizyty w Zabrzu premier zwiedził także sale Centrum Symulacji Medycznej. Kończąc swoją wizytę w regionie premier odwiedził Rudę Śląską, gdzie oddał hołd poległym w obronie Ojczyzny.